23. Цивилизационни ареали (6)
Цивилизационни ареали (6)
Ареал на негро-африканската цивилизация
На юг от Сахара Африка е известна под името черна Африка. Наименованието идва от населението в този район на света. То е изключително от черната раса. Районът е известен и с физическата си еднородност. Областта е тропическа. На север тя е затворена от Сахара, а на изток и запад от океани. На арабски език думата Sahel означава както бреговете на пустинята, така и тези на моретата. Черна Африка включва в себе си няколко биогеографски единици - биоми. В центъра й сред екваториалните ширини на ниско надморско равнище, се простират гъсти дъждовни гори, разделени на два блока. По-голямия заема северната част на конгоанската котловина и достига на запад до делтата на р. Нигер. По-малкия се простира на запад по крайбрежието на Гвинейсия залив. Около гъстите гори в концентрични окръжности се редуват разредени гори и савани. С отдалечаването от екватора по посока на безводните тропици, следват савани и субпустинни пространства., характерни за районите с все по-оскъдни валежи. На север те стигат до Сахара, а на юг до Калахари. С малко прекъсване на изток (включва гористите плата на Етиопия и Големите езера), следва преходът към сомалииската пустиня и Данакилския хребет.
В тази обширна област между двата тропика мелано-африканската или негро-африканската раса до голяма степен се е обособила в разновидности или расови типове, доминиращи в различните райони: суданс-ки, гвинейски и конгоански, нилски, замбезки, или южноафрикански, без да включваме етиопската раса, която заема средно положение между бялата и черната н вероятно е най-древната раса. Към тях ше добавим и двете „примитивни" африкански раси — лигмеите или негриди, заселили екваториалните гори и бушмените (или сан), живеещи 'в Калахари.
Чернокожите народи говорят на характерните африкански езици. На юг се говорят койсанските езици на хотентотите и бушмените, като някои техннхарактеристики, като например присъщите им „плющящи" звуциоткриваме и яа таизанийска територия, което поражда въпроса дали южноафриканските езици и народи не произхождат именно от тези езици и племена. В ИЙтрална Африка пигмеите (вече?) не притежават собствено
езиково семейство, % говорят на. език, сроден на съседните им племена. Повечето африкански негри говорят на езици, принадлежащи на голямото нигеро-кордофвнско езиково семейство, подразделящо се на множество разклонения, използвани от Судан до Гвинея, между които са езиците бенин-конго. Тези езици 'включват групата банту и са разпространени на огромен ареал от Нигерия до Южна Африка, като заобикалят и същевременно пресичат екваториалните гори. На север до границите на Сахара
различни групи образуват ниаотско-сахарското езиково семейство, обхващащо териториите от Южен Судан до завоя на река Нигер.* Накрая две големи групи южносахарски племена говорят на афро-азиатски (някогашните „семнтско-хамитски") езици. Едните принадлежат на негро-африканския им клон и заемат цяла северна Нигерия (между тях е и езикът хауеа) и южната част от басейна на езерото Чад: това е чадската група. Другите се говорят от народите на „африканския рог": етиопците от платата, чиито «зини са -Южно семитски н степните народи като сомалийците,
говорещи на кушитски езици. Тези езикови родства от двете страни на Сахара, както и наличието на преходна антропологична група между бялата и черната раса * Етиопия и пустинната зона, могат да се свържат с епохата на засушаване на Сахара през III хилядолетие пр. н. е., койте-иредизвиква миграции и разделяне на човешките групи.
II. Цивилизации и културни кръгове
Народите на Черна Африка са създали своя начин на живот в зависимост от различните природни условия, които обитават и които са породили цяла серия от щателно проучени общности. Класическият труд на Бауман и Уестьрман различава осем основни типа цивилизации, чието съчетание води до наличието на около тридесет регионални цивилиза-цйонни кръга (или културни ареали). На първо място са цивилизациите на пигмеите (горски ловци и събнратели) и на бушмените (ловци от саваните). Следват така наречените ниг-ритачни цивилизации, които се делят на две групи. Едната група включва палевнигритичните цивилизации от тропическите гори, където не съществува скотовъдство поради наличието на мухата цеце, а само земеделие — отглеждане на постоянни (не сезонни, тъй като валежите са всекидневни) грудкови и бананови култури върху временни терени, освободени чрез обезлесяване, т.е. в основата си една полу-земе-, делска, полу-събирателска икономика. Другата група обхваща палеосуданскитс цивилизации от саваните (със сух климат), които съчетават събирателство-градинарство с отглеждането на просо.
Голяма част от саваните обаче е обитавана от народи, чиято икономика се основава в една или друга степен върху скотовъдството. Най-чистият им вид откриваме в лицето на скотовъдците от Източна Африка — от горното поречие на Нил до Замбези през земите около Големите езера и сомалийските етепи, - които се хранят предимно с мляко и които са подчинили някои местни земеделски племена. На юг от Замбези народите на Южна Африка съчетават земеделие и скотовъдство: жените отглеждат просо и царевица, а мъжете едър рогат добитък. В последните десетилетия обаче тези народи все повече са привлечени от големите центрове на южноафриканската промишленост. За разлика от тях хотентотите и хереросите, живеещи в пограничните райони на Калахари, са чисти скотовъдци,' а в суданската област скотовъдството е приоритет на отделни етноси, като например на племето фулбе.
Накрая ще отбележим,, че етиопските плата представляват своеобразен земеделски остров, където местните народи познават ралото, преминало още от древния Египет, и засяват ечемик и жито. Всъщност на тези земи е съществувало древното Аксумско царство, християнизирано през IV век. Още по-изолиран е Мадагаскар, който притежава уникална флора и фауна. Островът е заселен през I хилядолетие пр. н. е. от малайски племена, които развиват своя австраломезийски език и същевременно оформят една цивилизация, съчетала отглеждането на едър рогат добитък и засяването на оризови култури.
Като цяло африканските общества дълго време са живели откъснати от останалия свят като в своеобразен технологически ендемичен район, където единствените оръдия на труда били тоягата, мотиката и брадвата, а по-късно и мачетето.
„Тропическа Африка не е познавала колелото: нито количката, нито двуколката, нито каруцата, нито грънчарското колело, нито вятърната, водната или ръчната мелница. През Сахара не са' успели да преминат също така' и трионът, рендето, хоросанът, тухлата и печената керемида. Напотането твърде слабо е познато в Черна Африка, чиито огромни пространства биха могли да имат особена полза ет него: кладенците и напоителните долапи с^|>адкост'за Черна Африка" (П. Гару, 1982, стр. 112).
Единствени етиопцнте използват силаж за животните — никъде другаде не се коси и не се събира сено. Копачът и мотиката са главните земеделски сечива. Скотовъд-ството е по-скоро социална и културна, отколкото същински икономическа дейност. Скотовъдците от Източна Африка доят животните, но не ги използват, за месо, докато на други тиеета ги отглеждат за месо, но не ги доят„. За щастие през последния век в континента навлязоха много нови хранителни култури. Дълго време в Африка се отглежда единствено просо и индийски картоф, (игнам). Постепенно от Изтока навлиза бананът и тарото, от Америка картофът, маниоката, фъстъкът, бобът, царевицата.
Ш. Раздробеност на общностите и зараждане на държавите
От този общ земеделски фон се зараждат селски общини, обикновено акефалнй или (пол'и-).сегментарни, наричани но-скоро родствени, които включват само минималните социополитически йтруктури и поради това от тях произлизат единствено кланове с ограничена власт. Социалната диференциация е твърде слаба: съществуват касти на ковачите и на странстващите поети (грио). Религиите се основават на анимизма,'широко застъпват магията, култа към предците и посвещаването на младежите и са съпро-. водени с множество церемонии, при които особено място заемат музиката, танцът, маските и всеобщото скандиране. Африканската култура е култура на устното слово.
Същински държави възникват на различни места в Черна Африка/ Още през I хилядолетие пр, н. е, във връзка с Египет е страната Куш (Налага, Мерое) в Нубня и страната Аскум в Етиопия, които са християнизирани още през III век. Единствено нубийците биват ислямизирани и това става през XIII век. В суданската зона още от IV век в търговски отношения със средиземноморския овят през пустинятй Сахара се намира ганайското царство Сараколе. Тук динамиката иа исляма довежда до създаването на антагонистични държава, едйите ислямски, възникнали сред саваните — Текрур (IX в.), Мали, Сонгай, Хауса, Канем-Борну, Багуирми, Вадаи, Дар-Фур, Судан — а другите езически, разположени срез горите — Моси, Асханит, Дахомей, Йоруба, Бенин, Нупе. На юг от коигоанските гори по крайбрежието се появява държавата Луанго (XV в.) и кралство Конго, а във вътрешността на континента кралствата Луанда и Луба. В зоната на Замбези, цикдопските _ руини от Зимбабве (Х11-ХУ в.?) все още не са разкрили тайните на империята Мономатала и златните й мини. През XIV век скотовъдците от източна Африка създават свои царства, докато оше през VIII век по цялото източно ' крайбрежие се появяват араби, привлечени от златото и търговията с роби, които установяват свои фактории, подобно на -Занзибар. В крайните южни територии иа континента възниква Зулуското царство, достигнало своя"апо-' гей през XIX век при Шака, който е и последната пречка пред проникването на холандските и британските завоеватели.
Колониалната система задържа развитието на африканските държави, като навсякъде установява, пряко или непряко управление на европейските държави. След оспорвано съперничество, последните се споразумяват на Берлинския конгрес (1884-1885) как да си поделят Африка, вследствие на което целият континент става владение на британци, французи, португалци, белгийци, англичани, германци, испанци и италианци. След двете световни войни (елиминирали като колониални държави Италия и Германия) и деколонизацията, черният континент остава разделен на независими държави, в които се говори на английски, френски и португалски езици. Тези държави, установени в по-голямата си част след 1960 година на териториите на бившите колонии, като цяло са многоетнически и използват за официален език езика на бившите си колонизатори, превърнал се в един от главните фактори за националното им единство. Друг основен фактор е административната, културната и обикновено икоиомическата концентрация в столиците. Както се получава и в останалите части на Третия свят, за кратко време африканските метрополии концентрират все по-голяма част от дейностите в държавата, а оттам и от населението й. Така Африка се оказва сбор от около петдесет нововъзникнали държави, всяка от които се стреми в един „клиентелистки" или ^йатернистичен" дух да консолидира младото си единство.
IV. Културна идентичност и структурна нетрайност
Негро-африканската идентичност все още е в процес на търсене. Отдавна Тя има своите адвокати, който са превърнали негърската идея в мобилизиращ лозунг, макар и оспорван от самите й носители. Негро-африканската цивилизация, която дълго време е била капсулирана в своята строго определена зона и'е белязана от някои типични характеристики, сега сякаш е задвижена от силния стремеж да дефинира собствения си принос в общата хармония на световните цивилизации. Сега африканците^са съсредоточени именно върху съдържанието на тази дефиниция и върху универсалната стойност на техния принос.
Няма съмнение обаче, че отвъд това вдъхновяващо 'потапяне в културната автентичност, и тук влиянието на Запада напредва с бързи крачки, както това става в Океания и Индокитай. Преди всичко то започва с масовото покръстване, наследено от колониалната епоха, което се е стремяло да изкорени всяка проява на „езичество", особено в изкуството (танца, там-тама, скулптурата) и е било проведено предимно в гористите райони, докато в су-данските савани настъпва ислямът. Следва езиковата асимилация и почти пълният монопол на трите европейски езици в образованието и средствата за масова- информация. Накрая се прибавя и бавната индустриализация, съпроводена от ускорена урбанизация. От наследената традиция се раждат преди всичко музикални ритми, които покоряват целия свят, но все по-малко произведения на пластиката, чиито първопричини са изчезнали, и все по-малко творби на устната традиция, засенчена от медиите с космополитните им серийни продукти.
Накрая в 'икономически план Черна Африка вс$ още носи тревожните белези ц» своята изостаналост. Земеделската промишленост, все още в плен на архаични техники, не познаващи използването на водата, си остава нерентабилна и отблъсква дори самите селяни от земята, поради което, те са привлечени от миража на градовете дори тогава, когато земята им е плодородна, напоява се, и е_ безплатна.1 Само някои износим сектори са организирани от обществени или полу-обшествени институции (стабилизационни каси, смесени икономически дружества.и пр,), които запазват по-голямата част от печалбите.
Държавите не проявяват достатъчно санитарни* грижи за населението, затруднени още повече от масовия му приток към градовете. Детската смъртност е най-високата в света. Същевременно обаче, поради' липсата ла каквато и да било контрацептивна култура, раждаемостта също е близка до максималната биологически възможна — 46 %о през 1982 г. за целия континент, което е далече но-високо от стойностите й навсякъде друга де в света. В резултат на това прирастът на населението в Африка е най-висок, независимо от рекордната смъртност. Въпреки този факт Африка си остава слабо населен континент: цялото му население е малко повече от това на Европа без Русия и съответства на половината от населението на Китай или на това на Индийския подконтинент, при все че площта й е четири пъти по-голяма,от тази на последния. Демографското нарастване би могло да бъде поето от териториите на Африка при положение, че земите се обработват, което обаче не се прави. Всички африкански страни стават все по-големи вносители на хранителни продукти и този процес е съпроводен с прогресивното обезлюдяваме на селските райони.
Следколониална Африка обвързва политическата си независимост с икономическа зависимост, а това отваря вратите за всевъзможни форми на нсоколониализъм. Националните икономики са още по-уязвими и поради това, че са затворени. От 35 страни, класифицирани през 1982 г. от ООН като „изостанали", 25 са от Черна Африка, 8 от Азия и Океания и 1 от Америка. Очевидно Черна Африка все още е пред прага на индустриалната градска цивилизация от западен тип, но държавите в нея, повечето от които не са отпразнували и четиридесет години от своето създаване, са все още крехки и лишени от финансовите, идеологическите и човешките ресурси, необходими им, за да преодолеят травмата от бързата раздяла с многовековната им история. След хилядолетия на безметежност, векове на търговия с роби, и едно столетие на безогледна колониална експлоатация, четиридесет години са твърде малък период, за да се извърши преходът към модерността.
Сривът на комунистическите режими през 1989 г. показа на много африкански държави, че са заели най-лошото от двата европейски модела — от една страна капиталистическия с неговия митнически либерализъм § полза само на управляващите класи и от друга съветския с полицейския режим и безумното одържавяване на всички сектори от икономиката — и са създали свой собствен африкански Път към... не-' развитието. Остава да научим по какъв начин една клиентелистка, авторитарна, неефикасна, корумпирана й несамостоятелна държава (каквито са повечето африкански държави) ще може да се реформира и колко време ще е нужно на африканските народи да се събудят и да пристъпят към конструктивни ходове, както вече това направиха народите от източна Европа. Именно по това се вижда каква тежест притежават различните цивилизационни субстрати.