19. Цивилизационни ареали (4)
Цивилизационни ареали (4)
Арабо-мюсюлманска цивилизация
Наред с будизма и християнството мюсюлманската религия е една от трите големи световни религии. Несъмнено по броя на последователите си християнството я превъзхожда, но не и будизмът, независимо дали към него ще причислим населението в китайския цивилизациоиен ареал, където очертанията му са твърде смътни и неясни. Ислямът е по-слабо разпространен от християнството, което е пуснало корени във всички континенти. Преди всичко той е концентриран около зоната на своето първоначално разпространение, т.е. в арабския свят. Оттам успява де „отхапе" части от съседните райони. Първо навлиза в Южна Европа, откъдето впоследствие е изтикан. За сметка на това навлиза могщо и неудържимо в Иранското плато, Централна Азия, Индия, малайския свят и Северна Африка. Става въпрос за почти хомогенна зона, в която по-голямата част от народите са белязани от исляма.
Ето защо, ако религията наистина беше най-определящият фактор, би било логично да възприемем цялата тази зона като един-единствен цивилизационен ареал. Случаят обаче не е такъв. Невъзможно е да разделим Черна Африка на две части, едната мюсюлманска, а другата не, да не вземаме предвид връзката на мюсюлманите от Централна Азия с Китай, да подценяваме културното единство на индийския подконтинент, макар и политически разделен или да приемаме индонезийците едва ли не по-близки до арабите, отколкото до останалите народи от азиатския югоизток. Така същинският ареал, където мюсюлманската цивилизация действително е доминираща, се свежда до центъра на цялата широка сфера на ислямско влияние, практически съответстващ на покорените през І век от
Хиджра (VІІ в.) и почти изцяло асимилираните от арабите днешни арабски и ирански свят. Поради тези исторически, културни а сега и чисто статистически причини, предпочитаме да означим като арабо-ислямска тази по-ограничена зона, съвпадаща с центъра на мюсюлманския свят.
В действителност този ареал съответства на твърде характерен от географска гледна точка район. Той включва Голямата безводна диагонала, която прегражда афроазиатската зона. В нея от значение са и субтропическите й покрайнини - Магреба (арабския „Запад”), Сахара, Машрек (арабския „Ориент") и иранските плата. Заслужава да се отбележи, че зоните на историческо преливане на исляма съответстват на свързаните с този географски район пространства. Това са степите на централна Азия и Индия, субтропическата част на Средиземноморието и зоната около Сахара. Ще допълним, че тази зона се пресича от големите оазисни линии, където са открити три от огнищата на неолитните, а по-късно и на историческите общества. Това са Египет, Месопотамия и реката Инд. Последната отвежда към четвъртото огнище включващо китайските льосови плата и долината на Жълтата река.
Арабо-ислямският свят е нещо повече от пряк географски и хронологически наследите на първите исторически цивилизации. Той е техен расов продължител и културен наследник. Хората са същите, каквито са били при зараждането на тези цивилизации. Както тогава, така и днес те принадлежат към южните -средиземноморско, югоизточно, анатолийско и индоафганско - разклонения на бялата раса. Днешните им езици също са наследници иа древните и принадлежат на две езикови семейства, намиращи се в контакт от четири хилядолетия. Първото е афроазиатското или още „семитско-хамитското" езиково семейство, което е включвало либийския, древноегипетския, акадския, еврейския и арамейския, а днес към него спадат еврейският и арабският езици. Второто е индоевропейското езиково семейство, представено най-вече от иранския език (във всичките му последователни форми - староперсийски, средноперсийкси и модерен ирански), както и от сродните му кюрдски, пашту (афгански) и пр. Единствените езици, изчезнали, без да оставят следи, са шумерският и еламит, говорени в Месопотамия. За тяхна сметка се появяват урало-алтайските и тюркските езици, говорени в Турция, Азербайджан и Туркестан.
Що се отнася до цивилизациите и империите, до днешните им наследници води дълга непрекъсната верига. Тръгва се от шумерската цивилизация (заедно с акадската и еламитската) в Месопотамия (III хилядолетие). \Тя е продължена от вавилонската (II хилядолетие). От нея се ражда Асирийското царство, успяло за първи път да обедини Средния изток от Месопотамия до Египет. Следват египетската цивилизация на фараоните от Старото, Средното и Новото царство. Определено продължение е персийската цивилизация, която продължава асирийското наследство и към която са присъединени Анатолия, част от Балканите, цялото Иранско плато, оазисите в централна Азия и долината не Инд (VI в.). Тази огромна империя е завладяна от гърците на Александър Македонски (IV в.), които не са в състояние да удържат политическото единство, но довършват културното й обединение. Така елинистическата цивилизация се разпростира над Средния изток, фокусирана в световния град Александрия и в някои регионални метрополии като Антиохия, Селевкида, Пергам, Атина. През ІІ-І век пр. н. е. Римската империя завършва елинистическата експанзия на запад, като. обединява всички средиземноморски територии, в това число южната и западната части на Европа. На изток обаче империята не успява да завоюва Месопотамия от партската династия на Арсацидите (II в. пр. н. е.). Така, когато през ІІІ век последната е заменена от династията на Сасанидите, граница между Запада и Изтока, отделяща елинистическото наследство, остава река Ефрат. Вероятно по тази причина през IV век там се установява и границата между двете световни религия по онова време - римо-ориенталското християнство и персийския зараостризъм. Тази граница е най-точния израз на окончателното разделение между двете цивилизации.
В Арабския полуостров, разположен на юг от тази граница и останал извън сблъсъка на двете непримирими империи, се заражда новата религия, която ще разчисти Средния изток от присъствието им. От 622 г., само за един век арабите насаждат новата вяра в половината Римска империя, станала Византийска и включваща в пределите си Сирия, Египет, Северна Африка, Испания, цяла Персия, дори отвъд нея до долината на река Инд. Арабските войски са спрени само от българите при Константинопол в 718 г. от франките при Поатие през 732 г. и от китайците при Талас през 751 г.
Големите военни успехи на арабите са дело на първите четири халифа и на династията на Омаядите, установила се в Дамаск. През 750 г. с династията на Абасидите започва вторият период в историята на мюсюлманския свят. Халифата се премества в Багдад. Този нов град създаден в Месопотамия, замества ролята на сасанидския Ктезифон и гръцката Селевкия, като ги надминава и по значение. Арабското могъщество достига до своя апогей и Багдад разпръсква своя блясък над империя, която се простира от Испания до Индия. Тя съхранява елинистическото наследство (както от страна,на християнските Александрия и Антиохия, така и от страна на персийския Ктезифон) в университетския град Гонде Шапур, в религиозните центрове на Горна Месопотамия Едеса, Низибия, Амида, Харан. Багдад е във тесен контакт с Брахманабад, който като столица на ислямизираната индийска провинция Синд постига много в събирането и превеждането на индийски научни книги. Съществени са и връзките с Кордова, където мюсюлмани, християни и евреи работят върху други преводи, предназначени да се разпространяват из Европа. Към големите джамии в месопотамска Самара, в Кайро, в тунизийския Кайроан и централно азиатския Самарканд възникват ислямски университети. В тях се изучава наследените от старите цивилизации гръцка медицина, индийска астрономия, китайската математика и пр. През IX век Багдадският халифат създава „Дом на книгата", в която са събрани над един милион тома. През Х век Кордовският халифат разполага с 400 000 тома, а този в Кайро с 1,6 милиона, от които 6 000 по математиката и 18 000 по философия. Три века по-късно, в библиотеката си, френският крал Шарл V, наричан Мъдри, т.е. високо образован, успява да събере едва 900 книги.
Този универсализъм на Арабската империя и мисъл е съпроводен с персианизиране на халифата, който постепенно се отдалечава от традициите на бедуините и възприема нравите на персийската автокрация и бюрокрация. Персийският език, който вече е възприел арабската писменост и иизпълнен с арабски думи, става един от двата официални езика на империята. Чрез него се разпространява блясъка на арабската култура и изкуство. Независимо от нотуралистичният си и фигуративен характер на тази култура и изкуство е съдено да пренесе през времето и пространството голяма част от постиженията на предходните империи. Разделен още през VII век на сектантски течения (хариджизъм, шиитство и пр.), мюсюлманският свят започва да се разделя и политически. Наред с оцелялата от 756 г. династия на Омаядите в Кордова, в северна Африка, Персия и Централна Азия изникват множество нови династии, като навсякъде светската власт започва да доминира над духовната. В същото време се установява нов тип равновесие между селяни, земевладелци и търговци от една страна и номадите от друга. Първите се нуждаят от силна власт, вторите са способни да я осигурят.
От IX век в Централна Азия турците като номади постепенно
проникват в ислямския свят. Те са известни като „хора на ятагана", които търсят да се съюзят с „хората на закона”. Турците приемат исляма, но запазват своя език и по-
късно го предават на уседналите народи от Централна Азия, Азербайджан и Анатолия. Така след арабите и персите, те се превръщат в третото голямо мюсюлманско огнище. Те създават няколко центъра на власт. Със стратегическо значение е този на селджукските турци, които основават Румския султанат (наименованието иде от страната на „ромеите”) в Анадола, след като през XI век разгромяват Византия. Друга вълна образува в Афганистан султанатите Газни
(Х в.) н Гор (XI в.), които покоряват Индия и създават' Делхийския султанат (XII в.) На други фронтове обаче ислямът отстъпва. През XI век Сицилия е отвоювана от християните. През XII и XIII век същото става с почти цяла Испания и Португалия, а Кръстоносните походи водят до създаването на християнски държави в Близкия изток (ХІ-ХІІ в.). - '
Накрая от степите се появяват и последните номади - монголите на Чингис хан. Те не са мюсюлмани, но в началото на XIII век за по-малко от половин век успяват да създадат най-голямата империя в историята на човечеството. Тя включва завладяните Китай, Централна Азия, Персия, Месопотамия, Кавказ и Русия. Тази империя чрез уникалната скорост и обхват на завоеванието стъпва дълбоко в сърцето на ислямския свят. Още в края на същия век обаче империята им се разделя на взаимно съперничещи си части. В Китай това е Великият хан. В Русия-Сибир е Златната орда. В Централна Азия е Джагатай, в Персия-Месопотамия са илкхановете от Табриз. През XIV век, тръгвайки от Самарканд, приелият исляма монголец Тамерлан се опитва да възстанови единството на Централна Азия, но не успява.
Ако мюсюлманската империя през седемте века (последвали шеметния й възход)на непрестанни борби в крайна сметка е сериозно орязана, раздробена и отслабена, то ислямът продължава да се разпространява извън първоначалните си територии, прониквайки по-скоро чрез културната осмоза, отколкото със силата на оръжието. На юг през периода от XІІІ до XVI век той бавно се изкачва по долината на Нил и прониква в Судан откъдето достига империите Мали (ХІІІ-ХІV в.), \сонгай (ХІV-ХV в.), Кане-Борну (Х-ХІХ в.) и пр. На изток, след като се установява в Централна Индия (ХІІІ в.), преминава през Бирма в Малайзия и Индонезия, които са ислямизирани в края на XV в. На север приемането му от турците, а по-късно и от татарите от Златната орда, превръща исляма в доминираща религия в Централна Азия, Сибир и голяма част от Русия, откъдето царете започват да я изтласкват през XV век. Големият фронт на запад срещу исляма също непостига много. През XIV век османските турци обсаждат втория Рим, завладяват Анадола и Балканите и през 1453 г. окончателно заемат .мястото на някогашната Византийска империя, присвоявайки включително емблемата й – мистичния полумесец.
Третият период от историята на мюсюлманския свят започва в зората на ХVI век с нова поляризация. Османската империя сравнителнто бързо възприема византийското наследство, след като през първата половина на XVI век завладява Сирия, Месопотамия, Арабския полуостров, Египет, Либия, Тунис и Алжир. Когато обаче тръгва срещу централна Европа (ХVІІ в.) е спряна пред вратите на Виена. От друга страна установилата се в Исфахан династия на Сефевидите (1501-1732) възстановява величието на Персия и окончателно преминава на страната на шиизма. Накрая може да се спомене и Моголската империя. Тя е създадена през 1526 г. от потурчените и ислямизирани монголи в Индия върху останките на Делхийския султанат. Затова и някои изследователи я споменават повече като “индийска”, отколкото мюсюлманска. Турската и Персийската,империи ще оцелеят чак до XX век, а турците, иранците и египтяните ще се опитат всеки по свой начин да намери, пътя към националното възраждане и модернизацията на своите държави.
След I век от Хаджра ислямът несъмнено се развива, но ролята му като че ли се свежда да служи за фермент и създаде малцинства в други култури и цивилизации. Такива процеси са наблюдавани в европейската, негро-африканската, китайската, индийската и малайската. В същото време ислюмът увеличава и собствения си цивилизационен ареал (така наречената (Dar-ul-Islam) Земя на исляма), останал предимно арабски и ирански. Единствено тюрките, заселили се в Централна Азия, Азербайджан и Турция, изглеждат напълно инегрирани в цивилизационния ареал, но и тук следва да се отбележи, че по-скоро става въпрос за потурчени народи, отколкото за преки наследници на завоевателите. Същото се отнася и до съвременната арабска общност, която в по-голямата си част е съставена от наследници на арабизирани народи (египтяни, бербери и пр.), а не от правнуците на победоносните арабски орди. В арабо-ислямския свят, както и другаде, немалко народи са претопени и лишени от собствена култура. Арабският език се нуждае, от много векове, за да измести, арамейския, египетския и берберския, тъй както и ислямът, за да изтласка християнството от Сирия, Египет, страните от Магреба и Турция. В поледователното наслагване на различни влияния се запазват известен брой етнолингвистични и етнорелигиозни групи, които са свидетелство за толерантността на ислямските общества към „хората на Книгата". Тези групи са малцинства, организирани в отделни общности (милети). Такива са коптските християни в Египет, които в продължение на векове са запазили древния египетски език, мюсюлманските и християнските села в Антиливан, които и до сега говорят арамейски език, ливанските маронити, палестинските ортодоксални християни мелкити, асирийскнте християни в Ирак, иноверските групи (нито християнски, нито мюсюлмански) от рода на мандейци, йезиди или друзи.
Ареалът на арабо-ислямската цивилизация включва още иранската и афганската националности, а така също кюрдите, турците и берберите, които не са араби, нито са подложени на арабизация. Така е и с много други немюсюлмански групи, останали повече от тринадесет века в ислямско обкръжение. Културното наследство на всички тях е свързано с исляма и арабския преобладаващ елемент. Последните са част от общото им историческо минало, Въпреки това всяка етническа или етнорелигиозна общност е успяла да съхрани собствената си физиономия и собствените си традиции.
В съвременния политически пейзаж на арабския свят се откроява една силна Иранска държава. От 1979 г. тя се укрепва и защитава шиитския интегритет, който се бори срещу раздробяването на арабската общност. Въпреки това на картата са видими двадесетина средни или малки държави, поели по собствен вътрешно и външнополитически път.Тези държави се организират около метрополии, някои от които като Техеран, Кайро, Александрия и Багдад са с многомилионно население. Други като Кабул, Алжир, Казабланка, Дамаск, Риад и др. са на път да се превърнат в такива.
Несъмнено става дума за многополюсен свят. Благодарение на реформите, предприети от Кемал Ататюрк между двете световни воини, Турция се превръща в светска държава и днес все по-видимо се интегрира в Европа. Другата модерна мюсюлманска държава, която не е нито арабска, нито иранска - Пакистан като че ли клони към Средноизточния блок, но все оше си остава неразделна част от подконтинента и от индийската цивилизация.